En
Gurren Lagann för "magiska flickor"-genren. Helt klart intressant, och jag har egentligen inte så mycket att säga mer än att jag tyckte synd om Madoka, för att även om hon säger att det var okej så är det ju en ganska pissig situation att för det första tvingas (om än av sig själv) att arbeta för evigt, och för det andra belönas genom att få sin existens utplånad.
Men lite krångligt slut: hon inleder sin önskan om att rengöra alla själjuveler som håller på att bli häxor i all tid i alla verkligheter: ett evighetsprojekt, alltså. Men istället för att avsluta där så hoppar de direkt till att denna "evighet" är avstökad? Och när den evigheten är avstökad så krossar hon sin egen juvel/häxa (den där kometliknande saken)? Och när det är gjort så bildas ett nytt universum med nya regler, där Madoka inte längre behöver rengöra själjuveler?
Det bör väl då vara den största animén någonsin. Tidsspann: oändligheten gånger oändligheten. Rum: oändligheten gånger oändligheten plus oändligheten gånger oändligheten.
