Tja!
Kille på 43 vårar här och som har gillat det mesta som har med Japan att göra sedan barnsben då jag och en barndomsvän satt och kollade in anime på tv.
På den tiden blev det serier som t.ex. The Mysterious Cities of Gold, Around the World with Willy Fog, Once Upon the Time... Space, m.fl.
Mitt intresse för anime fick sedan ett enormt uppsving genom så kallad mangafilm när denna började att släppas på brittisk vhs och som sedan importerades till allehanda butiker runt om i vårat land.
Min lokala spelbutik tog alltid hem ett gäng nya filmer varje månad och på det sättet kunde jag se klassiker som Akira, Venus Wars, Urotsukidōji: Legend of the Overfiend, Fist of the North Star, m.fl.
Det är svårt för att inte säga rätt onödigt att räkna upp vad man gillar mest, men jag kan nämna något. Jag gillar allt Satoshi Kon skapade och jag är även svag för filmerna som Mamoru Hosoda gör. Ett par av mina favoritserier är Princess Tutu och Haré+Guu.
När det gäller manga så tycker jag t.ex. om Genshiken, Akira och Lone Wolf and Cub.
Spel är ännu klurigare men några favoriter är Final Fantasy VII, Final Fantasy IX, Chrono Cross, Parasite Eve II, The Legend of Zelda: A Link to the Past och The Legend of Zelda: Ocarina of Time.
Manga minns jag faktiskt inte när jag först kom i kontakt med, mer än att det var långt senare än anime. En gissning är när jag upptäckt dom svenska serietidningarna Samurai och Cobra som gavs ut av Epix.
Jag fick mitt första tv-spel 1989, ett NES och har sedan dess inte bara älskat Nintendo villkorslöst utan också varit en gamer utav rang. Jag gillar det mesta men är speciellt svag för episka rollspel som tar minst 80+ timmar att klara av. För ett antal år sedan, 3 närmare bestämt, så beslutade jag mig för att utforska Steam och kom då även i kontakt med mina första staplande steg inom genren visuella romaner, något som kan vara fantastiskt kul att sänka sina tänder i.
I tonåren och en bit fram tills jag var kanske 25 så tränade jag mycket kampsport. Jag testade det mesta men det som jag fastnade mest för var Kendo och Iaido. Något som jag skulle vilja återuppta framöver.
En dag skulle jag vilja besöka Japan för att verkligen kunna få uppleva allt som landet har att erbjuda på plats. Om så blir fallet låter jag vara osagt. Men det är aldrig fel att ha drömmar.
I övrigt så är jag lite av en ensamvarg och har både frivilligt och ofrivilligt valt att inte ha så många vänner i det verkliga livet. Jag är nog mera aktiv och har lättare att hänga med folk över nätet. Jag är för tillfället arbetslös men är annars utbildad inom vården och har behörighet att arbeta både som skötare inom psykiatrin och som undersköterska. Intressen är att vara ute och röra på mig, går minst en mil om dagen. Gillar att cykla eller att gå året runt, åker ogärna kommunala färdmedel. Gillar att se på film, serier samt att läsa både serietidningar och litteratur. Gillar främst fantasy, sci-fi samt deckare när jag läser en bok. Jag spelar mycket spel, Jag spelar inte bara digitala sådana utan också analoga bräd och kortspel. Jag gillar djur och natur. Är det något mera som ni undrar över så är det nog lättare att fråga så ska jag försöka att svara efter bästa förmåga.